(პუნქტების მოკლე აღწერა)
გაკვეთილის თემა
|
მოძრავი თამაშები
|
სწავლების საფეხური/ დისციპლინა ან ინტეგრირებული საგნების დასახელება
|
მე-3 კლასი
|
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
30 - ბავშვი
|
აქტივობის მიზნები და მისაღწევი შედეგები
|
ფიზიკური
აღზრდა აუცილებელი პირობაა პიროვნების ჰარმონიული განვითარებისთვის.რაც დაწყებით
და საბაზო განათლების ძირითად მიზანს წარმოაიდგენს.სპორტის დანერგვის მიზანია
მოზარდმა გააცნობიეროს ,რომ ჯანსაღი ცხოვრების წესის დასაცავად
აუცილებელია:შემდეგი;ფიზ განათლება და სპორტი,აქტიური შრომა და
დასვენება,რაციონალური კვება,პირადი და საზოგადოებრივი ჰიგიენა,მავნე ჩვევებზე
უარის თქმა,ადამიანებთან ურთიერთბა,თანაცხოვრების პრინციპის დაცვა,უმწეოთა
მიმართ თანაგრძნობა.
მიზნები. 1.მოძრავი თამაშის საშვალებით
ფიზიკური თვისებების (მაგ;სისწრაფის,გამძლეობის,მოქნილობის,გამძლეობის)
განვითარება.
2.ტაქტიკის
დახვეწა,ტაქტიკური მოქმედებების შესწავლა.
3.სათამაშო
პრაქტიკის გამდიდრება.
4.ადეკვატურად
აღიქვან მოგება და წაგება.
|
ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი/ინდიკატორები
|
ს.პ.
მე-3.ფიზიკურ აქტივობაში მონაწილეობის საფუძველზე მოსწავლეს აქვს უნარი
გამოავლინოს ისეთი სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანი უნარ-ჩვევები როგორიცაა;მიზნის
დასახვა,გადაწყვეტილების მიღება,მიზანდასახული მოქმედება,ადამიანებთან
ურთიერთობა.
1.იცავს
თამაშის წესებს და ეტიკეტს.ღირსეულად ხვდება როგორც მოგებას ისე წაგებას.
2.პატივისცემით
ეპყრობა სხვა მოთამაშეებს.
|
თანმიმდევრობა
|
აქტივობა
l
მოსამზადებელი ნაწილი (10 წთ)
1)
ერთ რიგად მოწყობა,სათანადო ბრძანებები (სწორდი,სმენა
და ა.შ.)რიგზე გათვლა,პატაკის ჩაბარება,მისალმება,გაკვეთილის ამოცანის გაცნობა.
2)
სიარული მოედნის გარშემო,მწყობრი ნაბიჯით.
3)
სიარული ადგილზე ნელი ტემპით.
მოწყობა
ზოგადგანმავითარებელი ვარჯიშებისთვის: 1. კისრის,მხრის,წინამხრის,მაჯის,ხელის
მტევნის ვარჯიშები. 2. ტანის ვარჯიშები. 3. ქვედა კიდურების ვარჯიშები.
აქტივობა ll
ძირითადი ნაწილი (30 წთ)
თამაში: „მხიარული სტარტები“ კლასი გავყოთ 2 გუნდად (მოსწავლეთა
რაოდენობიდან გამომდინარე). მანძილი დგარამდე 15-20 მეტრი.
4.
ბაგირის გადაძალვა: ორად
გაყოფილი გუნდი დგას ერთმანეთის საპირისპიროდ და უჭირავთ ბაგირი.მასწავლებლის
ნიშანზე გუნდები იწყებენ ბაგირის გადაძალვას.რომელი გუნდიც ხაზიდან გადაძალავს
გუნდის პირველ მოთამაშეს მაინც,გამარჯვებაც მათ ეკუთვნით.
აქტივობა
lll დასკვნითი
ნაწილი (5 წთ )
თამაშის
შედეგის გამოცხადება.
ჯგუფის
მოწყობა.
მოსცავლეთა
აქტივობის შეფასება.
|
შეფასება
|
მოსწავლეები
შეფასდებიან განმავითარებელი მეთოდის შეფასებით.
1. გაკვეთილზე ჩართულობა და აქტივობა.
2. მოქმედებს სხვებთან საერთო სპორტული მიზნის
მისაწევად.
3. გუნდური თამაშისას დისციპლინის დაცვა.
|
საკლასო მენეჯმენტი/ საგანმანათლებლო რესურსები
|
სპორტული ინვენტარი : 1) კალათბურთის ბურთი 2
ც. 2) ამანათის ჯოხი 2ც. 3) დგარები 12 ც. 4) ტომარა 2ც. 5) ბაგირი. 6)
სასტვენი.
|
Комментариев нет:
Отправить комментарий